Jak usprawnić proces realizacji umów?
Wydany został w tej sprawie komunikat w listopadzie 2021 w związku z ciągle powtarzającymi się informacjami o trudnościach w zrealizowaniu umów o zamówienie publiczne. W szczególności polegały one na przerwach i opóźnieniach w łańcuchu dostaw. W prawie zamówień publicznych istnieją jednak mechanizmy, które dają możliwość usprawnienia realizacji umów.
Zastosowanie wstępnych konsultacji
Usprawnienie może nastąpić, jeżeli instytucja zamawiająca poinformuje uprzednio wykonawców o swoich planach i oczekiwaniach względem zamówienia. Pomóc temu mogą właśnie wstępne konsultacje rynkowe. Dostarczą one najświeższych informacji dotyczących danej branży, jak np. czynniki cenotwórcze czy realne terminy realizacji dostaw.
Stosowanie adekwatnych klauzul przeglądowych
Jeżeli postanowienia umowne określają rodzaj i zakres zmian, warunki wprowadzenia zmian oraz nie przewidują takich zmian, które modyfikowałyby ogólny charakter umowy, to istnieje możliwość zmiany umowy bez przeprowadzania nowego postępowania. Odpowiednio zrealizowane klauzule przeglądowe mogą stać się czynnikiem zabezpieczającym strony umowy przed ryzykiem podczas realizacji podmiotu zamówienia oraz usprawniającym realizację umów.
Klauzule waloryzacyjne i ich zastosowanie
Zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia, aby utrzymać poziom jego realnej wartości również stanowi dobry instrument w kierunku usprawnienia realizacji umów. Ma to na celu przywrócenie balansu ekonomicznego pomiędzy stronami umowy o zamówienie publiczne, w momencie, gdy został on zachwiany przez dane nieoczekiwane zdarzenia podczas wykonywania umowy.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat usprawnienia realizacji umów o zamówienia publiczne, to więcej informacji znajdziesz na naszym blogu.