Podstawowa wiedza z zakresu świadczeń z ZFŚS
Zgodnie z ustawą o ZFŚS, pomoc udzielana ma charakter celowy i co do zasady ma łagodzić różnice w poziomie życia rodzin pracowników. Świadczenia skierowane są w szczególności do rodzin słabiej sytuowanych, dlatego zadaniem pracodawcy jest zebranie prawdziwych informacji w zakresie dochodów pracownika oraz jego członków rodziny, którzy tworzą wspólne gospodarstwo domowe.
Komu należą się świadczenia ZFŚS?
Zgodnie z Art. 2 Ustawy o ZFŚS, otrzymywać świadczenia mogą następujące grupy osób:
- Pracownicy oraz członkowie ich rodzin,
- Emeryci i renciści (byli pracownicy zakładów wraz z członkami ich rodzin)
- Osoby, którym zakład pracy przyznał prawo do korzystania ze świadczeń z ZFŚS.
Aby uczciwie przyznać świadczenia z ZFŚS, należy uwzględnić sytuację życiową, materialną oraz rodzinną osoby uprawnionej. Spełnianie wymogów zezwala na zwolnienie osoby starającej się o świadczenie z całości "ozusowania" lub do kwoty 2000 zł w danym roku wyłączyć z podstawy podatku. Warto wspomnieć, że nie można przyznawać świadczeń socjalnych wszystkim po równo, ponieważ Sad Najwyższy w wyrokach uwzględnił możliwości zaistnienia różnych stopni trudności w funkcjonowaniu rodzin.
Jakie zakłady tworzą ZFŚS?
Od 2017 roku pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełen etat, mają obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Ważną kwestią, którą warto poruszyć jest obowiązek utworzenia ZFŚS w przypadku przedsiębiorstwa liczącego 20 osób, ale tylko w momencie, gdy zawnioskuje o niego zakładowa organizacja związkowa.
Aby dowiedzieć się więcej w zakresie świadczeń z ZFŚS, zapraszamy na Blog ApexNet!