Prezes Urzędu Zamówień Publicznych jest organem, którego zadaniem jest kontrola udzielania zamówień publicznych. Z kolei samym celem kontroli jest sprawdzenie zgodności postępowania z przepisami ustawy. Sprawdź jakie zmiany zaszły w prawie Polskim i jaka dopuszczalność zmian umowy jest teraz dozwolona?
Czym są zamówienia publiczne?
Zamówienia publiczne jest to odpłatna umowa zawierana między zamawiającym a wykonawcą, której przedmiotem mogą być usługi, dostawy, lub roboty budowlane. Zgodnie z ustawą zamówienie publiczne może się odbywać za pomocą:
- dialogu konkurencyjnego,
- przetargu nieograniczonego,
- przetargu ograniczonego,
- negocjacje z ogłoszeniem,
- negocjacje bez ogłoszenia,
- zamówienia z wolnej ręki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega kontrola udzielania zamówień publicznych, to czytaj dalej!
Kontrola udzielania zamówień publicznych
Warto mieć na uwadze, że dopuszczenie dowolnych zmian w umowie o zamówienie publiczne, mogłoby całkowicie zaprzeczyć celowi ustawy, oraz zniweczyć sens prowadzenia samych procedur. Można dzięki temu dojść do wniosku, że zarówno wybór wykonawcy, oraz zakres jego działań nie byłby w żadnym sposobie wiążący, jednak nowe prawo Pzp, mimo że nie zmieniło dotychczasowego spojrzenia na kwestię dopuszczalności zmian. W ramach przepisów zamawiający ma możliwość dokonania zmian w warunkach umowy pod warunkiem, że:
- zmiana nie modyfikuje ogólnego charakteru umowy
- wzrost ceny nie może przekraczać 50% wartości pierwotnej umowy,
- zmiana jest powodowana okolicznościami, których zamawiający nie mógł przewidzieć.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w temacie kontroli udzielania zamówień publicznych, to sprawdź artykuł na naszej stronie!